Dieta MIND

Dieta MIND dedykowana jest dla wszystkich osób, które chcą jak najdłużej żyć w pełni sprawne intelektualnie. Wraz z wiekiem narasta ryzyko wystąpienia otępienia.

Czym jest otępienie?

Otępienie (demencja) według WHO jest zespołem spowodowanym chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są funkcje poznawcze, takie jak: pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, funkcje językowe, zdolność do porównywania, oceniania i dokonywania wyborów.

Otępienie jest procesem chorobowym więc to nie starość powoduje otępienie ponieważ starość nie jest chorobą.

Niestety zdarza się, że pojedyncze przypadki zachorowań występują już u osób w wieku 40–50 lat. Nie da się ukryć, że wczesna postać Alzheimera, często jest wynikiem stylu życia oraz sposobu odżywiania z młodych lat. Do tej pory nie ma skutecznych metod leczenia farmakologicznego otępienia, dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Dieta MIND – zasady

Dieta MIND opracowała amerykańska epidemiolog Martha Clare Morris.

Wyodrębniła 10 grup zdrowych produktów:

 1. zielone warzywa liściaste (zalecane jest jedzenie 3 porcji dziennie)
 2. warzywa (1 porcja dodatkowo do liściastych)
 3. orzechy (najlepiej jako przekąska)
 4. jagody (dwa razy w tygodniu)
 5. nasiona roślin strączkowych (codziennie)
 6. produkty pełnoziarniste (3 porcje dziennie)
 7. owce morza, ryby (1 raz na tydzień)
 8. drób (dwa razy w tygodniu)
 9. oliwa z oliwek
 10. wino

oraz 5 grup produktów, których powinniśmy unikać:

 1. czerwone mięso
 2. masło i margaryny utwardzone
 3. sery
 4. ciasta i słodycze
 5. potrawy typu fast food

Dieta MIND opiera się na założeniach diety DASH oraz śródziemnomorskiej. Dieta DASH polecana jest dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym oraz wysokim poziomem cholesterolu. Dieta śródziemnomorska uważna jest za jedną z najzdrowszych diet opóźniającą procesy starzenia się oraz przeciwdziała miażdżycy.

Epidemiolog Martha Clare Morris przeprowadziła wiele badań klinicznych, które potwierdzają, że stosowana przez pacjentów dieta MIND wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawia funkcje poznawcze, zapobiega demencji oraz ma ochronne działanie przed rozwojem choroby Alzheimera.

Nie należy również zapominać o regularnej aktywności fizycznej, która poprawia kondycję organizmu i pomaga w walce ze stresem.

Agnieszka Blumczyńska — madrezywienie.pl

Źródło: Mądre Żywienie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Koktajl na płaski brzuch Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej Naturalne spalacze tłuszczu. 6 najlepszych produktów 5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych Deser wspomagający odchudzanie Deser na śniadanie - badania, przepisy Kąpiel detoksykująca – przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie Schudła 20 kilogramów w 10 miesięcy – niezwykła przemiana Kamili Saganowskiej "Dni kobiece" a odchudzanie? Ratunku! Waga rośnie :( Chcesz schudnąć? Oto połączenia produktów, które ci to ułatwią 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami Jagodowe smoothie owsiane Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający 13 produktów na odchudzanie wszech czasów Sprawdź, czy... nie zajadasz swoich emocji! Metamorfozy pod okiem Szymona Murawskiego Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał Sposoby oczyszczania organizmu z toksyn Jak ograniczyć liczbę kalorii w codziennym menu? Bezsernik kokosowy ze świeżymi owocami (bez nabiału, jajek, cukru) Chlorella – multiwitamina natury Proste ciasto z burakami Kremowe lody kokosowe z owocami i nasionami chia

Popularne w tym tygodniu:

Deser wspomagający odchudzanie Koktajl na płaski brzuch Przepisy na nocne owsianki poniżej 400 kalorii Domowe zielone smoothies, które oczyszczają organizm Sok oczyszczający jelito grube, który poprawia trawienie Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Napój oczyszczający wątrobę Schudła 32 kilogramy w ciągu 8 miesięcy. Metamorfoza Kariny Rudzińskiej Kochanie, co ci zrobić na śniadanie? Kawę z masłem! Koktajl oczyszczający jelito grube na bazie soku z jabłek Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny Co jeść na kolację, by schudnąć?