Dietetyk profesjonalny i rzetelny – z pewnością chcesz takiego znaleźć!
AGNIESZKA BLUMCZYŃSKA • dawno temuDietetyk profesjonalny to osoba, która posiada gruntowne wyższe wykształcenie udokumentowane dyplomem uczelni wyższej. Dietetyka to ogromny obszar wiedzy, dlatego rzetelny dietetyk nie może skupiać się jedynie na wadze pacjenta. Profesjonalny i rzetelny dietetyk to taki, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta, przebyte choroby, obciążenie genetyczne chorobami oraz aktualny styl życia.
Dietetyk powinien cechować kilkoma ważnymi cechami.
Co powinno cechować dietetyka profesjonalnego?
1. Wysokie kwalifikacje – dietetyk powinien udostępnić dokumenty potwierdzające jego wykształcenie. Powinien również nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, ponieważ dietetyka jako nauka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Ukończenie kursu dietetycznego to nie to samo co ukończenie 3 lub 5-cio letnich studiów.
2. Fachowa literatura – profesjonalny i rzetelny dietetyk korzysta z fachowej literatury popartej badaniami naukowymi oraz publikacji medycznych. Nie można opierać się na niesprawdzonych i nie popartych badaniami informacjach.
3. Profesjonalny sprzęt – dietetyk nie może sugerować się jedynie masą ciała pacjenta. Powinien wykonać analizę składu ciała, która dokładnie wskaże zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej, poziom tłuszczu wisceralnego w okolicy brzucha, nawodnienie organizmu. Analiza jest przeprowadzana metodą impedancji bioelektrycznej (BIA), w wyniku której mierzony jest całkowity wypadkowy opór elektryczny ciała, który stanowi pochodną rezystancji (opór bierny) i reaktancji (opór czynny) przy użyciu zestawu elektrod połączonych z analizatorem i przy użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu.
Występują dwa główne typy analizatorów: z jedną częstotliwością do 50 kHz – stosowane do badania osób zdrowych, dorosłych oraz z wieloma częstotliwościami 0 – 500 kHz – aczkolwiek największą dokładność i powtarzalność wyników otrzymuje się przy częstotliwości 5 – 200 kHz i stosowane są do analizy osób chorych, zdrowych oraz dzieci od 1 roku życia.
4. Wyniki badań – dietetyk powinien poprosić Cię o wykonanie badań:
— morfologia krwi,
— profil lipidowy: cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy,
— poziom kwasu moczowego,
— poziom glukozy na czczo,
— TSH, fT3, fT4, anty-TPO,
— badanie ogólne moczu.
5. Szczegółowy wywiad – aby przygotować odpowiednio zbilansowaną indywidualną diet, dietetyk powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Często posługuje się przygotowanym przez siebie kwestionariuszem, w którym umieszcza pytania istotne dla zindywidualizowania diety.
6. Dzienniczek żywieniowy – dietetyk powinien również poprosić Cię o wypełnienie dzienniczka żywieniowego, który zobrazuje dotychczasowe odżywianie oraz częstotliwość spożywania posiłków. Często na tej podstawie dietetyk powie Ci jakie popełniasz błędy i jak można je zmodyfikować.
7. Indywidualizacja jadłospisu – jadłospis powinien uwzględniać indywidualne preferencje żywieniowe pacjenta. Oczywiście jeśli pacjentowi towarzyszą jakieś jednostki chorobowe niezbędna jest eliminacja pewnych produktów i uzupełnienie ich innymi zamiennikami aby dieta była prawidłowo zbilansowana.
8. Edukacja żywieniowa – rzetelny dietetyk prowadzi edukację żywieniową, stara się nauczyć Cię prawidłowych nawyków żywieniowych, ukazuje korzyści ze zmiany stylu życia i uświadamia jakie dotychczas popełniane błędy mogą mieć konsekwencje zdrowotne.
9. Wsparcie – dietetyk powinien Cię wspierać i pomagać rozwiązywać Twoje wątpliwości związane z dietą i nowym stylem życia.
10. Wizyty kontrolne – na wizycie kontrolnej dietetyk powinien przeanalizować wraz z Tobą zmiany jakie zaszły w organizmie, wykonując analizę składu ciała. Bardzo ważne aby zmniejszeniu ulegała masa tkanki tłuszczowej a nie taknki mięśniowej. Oznacza to wtedy, że przestrzegałeś/łaś jadłospisu oraz indywidualnych zaleceń.
11. Pozytywne opinie – zorientuj się jaką opinią cieszy się dany dietetyk. Często opinie można znaleźć w Internecie a także wśród własnych znajomych, lub „znajomych znajomych”, którym dietetyk pomógł, nie tylko schudli ale czują się lepiej, poprawiły się ich wyniki krwi.
12. Kompleksowa opieka – proces zmiany nawyków żywieniowych powinien odbywać się pod zespołu terapeutycznego, w którego skład wchodzi lekarz, dietetyk i psycholog. Dlatego nie dziw się jeśli dietetyk poprosi Cię abyś udal/ła się do któregoś z tych specjalistów aby udało się uzyskać pozytywnych efekt terapii. Problemy z nawykami żywieniowymi (nadkonsumpcja, nadmierne ograniczanie jedzenia, i inne) najczęściej mają podłoże psychiczne.
Co powinno Cię zaniepokoić ?
1. Diety cud – gdyby takie naprawdę były, nie byłoby rosnącego na świecie problemu epidemii otyłości wśród dorosłych a także dzieci.
2. Diety wydawane pacjentowi „od ręki” na pierwszej wizycie - to nie może być dieta dla Ciebie. Nie uwzględnia Twoich jednostek chorobowych, preferencji żywieniowych oraz stylu życia.
3. Sprzedaż suplementów diety, które wspomogą Twoje odchudzanie – najczęściej sprzedawane suplementy powodują odwodnienie organizmu a co za tym idzie utratę masy mięśniowej a tym samym kilogramów na wadze. Lecz pamiętaj to tylko złudna utrata masy ciała – NIE tracisz masy tkanki tłuszczowej, tylko ubywa Ci mięśni a chyba nie o to Ci chodzi!
mgr Agnieszka Blumczyńska — madrezywienie.pl
Literatura:
1. A. Lewitt, E. Mądro, A. Krupienicz, Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA), Endokrynologia, Otyłość, Zaburzenia Przemiany Materii 2007, tom 3, nr 4, s. 79–84,
2. Szulc A. Biofizyczne i środowiskowe podstawy analizy składu ciała metodą BIA, Instytut Kultury Fizycznej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, 2013.
Źródło: Mądre Żywienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze